Kolejne Pixele w budowie

Opublikowano:
12.6.2016

Kompleks Pixel wyznacza nowe standardy i otwiera ścieżki rozwoju dla Poznania – przyznają zgodnie władze miasta, inwestor i generalny wykonawca. Dziś rozpoczyna się budowa kolejnych biurowców przy Grunwaldzkiej.

Skoro pierwszy z pięciu planowanych budynków kompleksu biurowego zbierał same pochwały i nagrody, budowę kolejnych wstrzymywała tylko papierologia. Warunki umowy Garvest negocjował ze Skanską prawie siedem miesięcy. Ale było warto, wczoraj przy jej podpisaniu obie strony wyglądały na zadowolone. Radość z rozpoczęcia budowy wyraziły też władze miasta.

pixel_klaster_rzut-copy
Plan klastra biurowców przy Grunwaldzkiej © Garvest

Za rok obok Pixela1 (14 600 m kw.), siedziby Grupy Allegro, mają stać dwa mniejsze biurowce o powierzchniach 9 250 i 8 475 metrów kwadratowych oraz pawilon z salami konferencyjnymi pośrodku placu. Dwa kolejne budynki będą bliźniaczo podobne do pierwszego. Z jednej strony pokryte gładką szklaną fasadą, tworzącą barierę od ulicy, od podwórka rozpikslowujące się w obłożone drewnem tarasy, skierowane ku kameralnemu dziedzińcowi. Surowy cedr kanadyjski na elewacji, szpalery grabów na tarasach i łąki na dachu Pixela to zielone preludium do tego co będzie się działo pomiędzy biurowcami. Wyrośnie tu bujna łąka, odbijająca się w szklanych fasadach, z ławkami i stolikami do relaksu, poprzecinana ścieżkami dla pieszych i rowerzystów.

Łąka i pawilon konferencyjny pomiędzy biurowcami © JEMS Architekci
Łąka i pawilon konferencyjny pomiędzy biurowcami © JEMS Architekci

Infrastruktura dla rowerzystów zdała egzamin w pierwszym Pixelu. Wiaty na jednoślady, których inwestor sądził, że zbudował za dużo, zapełniły się natychmiast. W pełni wykorzystane są też prysznice, szatnie i suszarnie dla rowerzystów. W kolejnych biurowcach będzie ich więcej.– Pixel oferuje dobry dojazd komunikacją miejską, a mimo to wielu młodych ludzi wybiera zdrowszy sposób dotarcia do pracy. Chcemy promować taki styl życia – tłumaczy Wim Perquy, partner Garvestu.

Obłożone surowym drewnem tarasy Pixela © Jeremi Buczkowski
Obłożone surowym drewnem tarasy Pixela © Jeremi Buczkowski

Kolejne budynki, tak jak pierwszy, zostaną zbudowane z naturalnych, przetworzonych w minimalnym stopniu materiałów. Będą oferowały jasne i ciepłe przestrzenie w przestronnych, komfortowo wyposażonych wnętrzach. Dzięki poszanowaniu wody i dużej ilości zieleni, uzyskają z pewnością certyfikat BREEAM i utrzymają tytuł najbardziej ekologicznych biurowców w Poznaniu.

Na parterach nowych budynków planowane są przychodnia lekarska i klub fitness. W połączeniu z wykwintną restauracją Jadalnia i przedszkolem Wow! kompleks stanie się samowystarczalnym organizmem.

Wizualizacja docelowego kształtu parku biurowego © JEMS Architekci
Wizualizacja docelowego kształtu parku biurowego © JEMS Architekci

Z budowy nowych biurowców zadowolone są też władze Poznania. Odpowiedzialny za rozwój miasta wiceprezydent Mariusz Wiśniewski cieszy się, że ładne, bo zaprojektowane przez pracownię JEMS, budynki przyczynią się do ożywienia tej części miasta.

– Budowa kompleksu jest bardzo ważna z punktu widzenia miasta – skomentował rozpoczęcie budowy prezydent Wiśniewski. – Kompleks Pixel wyznacza dla Poznania nowe standardy i otwiera kolejne ścieżki rozwoju. A Garvest to synonim międzynarodowej jakości na poznańskim rynku. Jestem dumny, że kontynuujecie swoją działalność w Poznaniu.

Paweł Haberland ze Skanska i Wim Perquy, partner Garvestu podpisują umowę na realizację biurowców © Garvest
Paweł Haberland ze Skanska i Wim Perquy, partner Garvestu podpisują umowę na realizację biurowców © Garvest

Pierwszego Pixela postawił Budimex, do budowy dwóch kolejnych zabiera się szwedzka Skanska. – Najbliższe dwa tygodnie zajmie nam organizacja placu budowy oraz realizacja projektów wykonawczych – ścianki szczelinowej, której budowę rozpoczniemy przed Świętami – mówi Piotr Skweres odpowiedzialny w Skanskiej za budowę Pixeli. – W styczniu rozpoczniemy wykopy, w lutym zaczniemy wylewać płyty fundamentowe.

Docelowo kompleks przy Grunwaldzkiej ma składać się z pięciu biurowców oferujących łącznie 50 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2019 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań