Bałtyk budynkiem pięciolecia

Opublikowano:
11.20.2020

Jest najpiękniejszym polskim obiektem komercyjnym powstałym w latach 2015-2019. Zaprojektowany przez światowej sławy pracownię MVRDV szybko stał się jedną z ikon Poznania.

19 listopada 2020 roku jury ogłosiło wyniki IX edycji konkursu Życie w Architekturze, organizowanego przez wydawnictwo Architektura-murator. W swojej kategorii Bałtyk wygrał z warszawskim biurowcem Bobrowiecka, zaprojektowanym przez JEMS Architekci i naszym Pixelem, autorstwa tej samej pracowni.

Nagrodę przyznanoza jakość i oryginalność architektonicznych i funkcjonalnych rozwiązań, których elegancka forma o wertykalnej artykulacji i zaskakujących skosach tworzy nową, rozpoznawalną dominantę w panoramie Poznania” – czytamy w uzasadnieniu jury. „Kształt bryły to efekt studiów architektów nad relacjami budynku z innymi obiektami centrum Poznania. Obiekt, mimo znacznej kubatury, współgra harmonijnie z bezpośrednim otoczeniem; jest świetnym przykładem architektury kreatywnej i ikonicznej, jednak reagującej na skalę sąsiedztwa.” Sędziowie przyznali, że Bałtyk „wyróżnia się odwagą i świeżością”,„żyje publicznie i wpływa pozytywnie na funkcjonowanie otoczenia”.

– Czujemy się bardzo zaszczyceni otrzymaniem tej nagrody, dziękujemy jurorom –komentuje zwycięstwo Bałtyku Fokke Moerel z MVRDV, kierująca zespołem projektującym Bałtyk. – Dziękujemy także Garvestowi, pracowni Natkaniec Olechnicki Architekci i wszystkim współpracownikom za wspaniałą okazję do realizacji tego wyjątkowego projektu. Jesteśmy dumni, że jurorzy docenili nie tylko trwałość i piękno Bałtyku, ale także wpisanie się w krajobraz Poznania z daleka i bliska.


fot. Juliusz Sokołowski

– Wiem jak dobrze pracuje się w Bałtyku, bo sam mam tam biuro – mówi Piotr Voelkel, szef Grupy Kapitałowej Vox. – Czuję jego dobrą energię i bardzo cieszę się z tej prestiżowej nagrody. Poznań zasłużył na budynek tej klasy. Bałtyk stał się symbolem nowoczesnego Poznania.
– Myśmy wiedzieli, że jest najpiękniejszy, fajnie, że dostrzegli to także sędziowie konkursu – śmieje się Michał Włodarczyk, partner Garvestu. – Zwracając się do MVRDV, mieliśmy świadomość jaką uprawiają architekturę. Ich wielofunkcyjne budynki chwalone są za świetne rozwiązania przestrzeni wspólnych, takie, które żyją przez całą dobę, a nie tylko od 8 do 16. Właśnie takiego biurowca oczekiwaliśmy i taki mamy.

Budynek o powierzchni 25 tys. metrów kwadratowych stanął w centrum Poznania w maju 2017 roku. Jego efektywność energetyczną, gospodarowanie wodą i odpadami oceniono certyfikatem BREEAM Interim na poziomie excellent.

Bałtyk jest już laureatem kilku innych nagród: PrimeProperty Prize 2017, Bryła Roku 2017, nagroda im. Jana Baptysty Quadro, Architizer A+ Awards, Top Builder, Nowa ikona miasta i GrandPrix w plebiscycie Polska Architektura XXL. Był także nominowany do EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award.Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań