Bałtyk wychodzi na powierzchnię

Opublikowano:
9.22.2015

W ciągu dziewięciu miesięcy zbudowano ponad 50 tysięcy metrów sześciennych Bałtyku. Gdy za tydzień budynek wyłoni się nad ziemię, zacznie rosnąć dużo szybciej. Najpierw jednak zobaczymy wysokie na ponad trzydzieści metrów żelbetowe słupy, ukośnie wystające z płyty stropowej na parterze.

Ściany i stropy dwóch podziemnych kondygnacji budynku są praktycznie gotowe. Tam gdzie stropy uwalniane są z podpór, stają ściany pomieszczeń technicznych i zaczyna się montaż instalacji.

Prace dotąd prowadzone były na obszarze 3700 metrów kwadratowych. Na powierzchni budynek będzie zajmował tylko 1300, resztę inwestor przeznaczył na przestrzeń publiczną.

Górujące nad miastem żurawie nie osiągnęły jeszcze docelowej wysokości © Garvest
Górujące nad miastem żurawie nie osiągnęły jeszcze docelowej wysokości © Garvest

Budowę obsługują dwa dźwigi wieżowe. Czerwony, stojący bliżej Kaponiery, ustawiony jest na skraju wykopu, wieża żółtego przechodzi przez dwa stropy i opiera się na posadzce budynku czternaście metrów pod ziemią. – To optymalna lokalizacja – twierdzi Tomasz Cyprysiak, kierownik projektu z ramienia głównego wykonawcy, firmy PORR. – Podziemne kondygnacje wypełniają praktycznie całą powierzchnię działki. O postawieniu żurawi na ulicy nie mieliśmy co marzyć. Dlatego zdecydowaliśmy, że pozostawimy w stropach otwory na wieżę dźwigu. Ustawiliśmy go poza obrysem budynku, tak, by do końca budowy mógł operować bez przeszkód. A kiedy go zdemontujemy, otwory w stropach zostaną uzupełnione.

Wieża żurawia przechodząca przez poziom minus jeden © Garvest
Wieża żurawia przechodząca przez poziom minus jeden © Garvest

– Przed nami największe wyzwanie tego budynku: słupy skośne – mówi Tomasz Cyprysiak. To element konstrukcji, który przejmie na siebie ciężar nadwieszeń nad wejściami do Bałtyku. Od strony Kaponiery będą sięgały do połowy wysokości budynku, od strony Concordii – do szóstej kondygnacji.

Słupy skośne nad wejściem głównym © Garvest
Słupy skośne nad wejściem głównym © Garvest

PORR przygotowuje się do ich postawienia od pół roku. To będą żelbetowe podpory o średnicy 116 cm, wylewane bezpośrednio na budowie. Formy stalowe do tych odlewów wykonywane są na indywidualne zamówienie.

– Póki nie postawimy ośmiu pięter, słupy będą musiały być podparte. Zaczną spełniać swoją funkcję dopiero, kiedy będą stanowić sztywny układ przestrzenny z kolejnymi kondygnacjami – wyjaśnia.

Zbrojenie jednego z czterech słupów © Garvest
Zbrojenie jednego z czterech słupów © Garvest

Wykonawca do końca września planuje zamknąć poziom zero. Potem kondygnacje mają rosnąć w tempie jedna na dwa tygodnie. – Oczywiście, pod warunkiem, że pogoda będzie dla nas łaskawa – zaznacza Cyprysiak. – Jedyne czego się obawiamy to silnych wiatrów, mogących wstrzymać prace żurawi i dużych mrozów, mocno spowalniających budowę.

Las podpór i żelbetowa kolumna po lewej, na której wesprze się słup skośny © Garvest
Las podpór i żelbetowa kolumna po lewej, na której wesprze się słup skośny © Garvest

Już w styczniu na najniższych piętrach budynku ma zacząć się montaż elewacji produkowanej w dwóch podpoznańskich zakładach. Włóknobetonowe skorupy odlewane są właśnie w fabryce Pozbruku w Sobocie, a aluminiowo-szklana powłoka budynku powstaje w zakładzie Alglobu w Dąbrowie.

Architekci wespół z inwestorem i wykonawcą wybierają elementy wykończenia wnętrz: drzwi, sufity podwieszane i okładziny ścienne. Wyłoniono już dostawcę wind do budynku, będzie to szwajcarski Schindler.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań