Bałtyk zasilony z trzech źródeł

Opublikowano:
6.27.2014

Za niecałe 175 milionów własnych, unijnych i pożyczonych złotych powstanie nowa ikona Poznania i przestrzeń publiczna w miejscu kultowego kina Bałtyk. Umowę na finansowanie projektu podpisał dziś przedstawiciel inwestora.

Jeśli ktoś wątpił, że Bałtyk powstanie, niech wątpić przestanie. Budynek i jego otoczenie uzyskały właśnie całość finansowania. Do trzydziestu procent wkładu własnego firm Vox i Garvest, doszło 37 milionów preferencyjnej pożyczki JESSICA i kredyt inwestycyjny na prawie 66 milionów. Razem to 174,6 miliona złotych brutto na postawienie nowoczesnego komercyjnego budynku i publicznej przestrzeni wokół niego.

Bałtyk stojący przy przebudowywanym rondzie Kaponiera, południową elewacją będzie zamykał rozpoczynającą właśnie rewitalizację ulicę Św. Marcin, kiedyś główny trakt Starego Miasta, a północną – otwierał się na reorganizowaną dzielnicę Jeżyce. – Dobrze byłoby zintegrować myślenie o wyglądzie i funkcji wszystkich tych rewitalizowanych miejsc, by przywrócić temu kwartałowi ulic dawną popularność – twierdzi Michał Włodarczyk z Garvestu. – Codziennie przechodzi i przejeżdża tędy dziesiątki tysięcy osób, mamy im stworzyć warunki, by chcieli się tu na chwilę zatrzymać.

Przechodniów wychodzących przejściem podziemnym spod Kaponiery Bałtyk będzie zapraszał szerokim wejściem wyciętym w bryle budynku. Czekający na przystanku będą mogli, jak kiedyś pod kinem Bałtyk, zjeść coś, czegoś się napić. – Tylko w lepszych i bardziej estetycznych niż kiedyś warunkach – zaznacza Włodarczyk. Plac pomiędzy Bałtykiem, Concordią i Sheratonem ma być miejscem, gdzie można będzie zatrzymać się na dłużej. Restauracje w budynkach, kawiarniane stoliki na zewnątrz wśród zieleni, miejsca do aktywności fizycznej, kulturalnej i towarzyskiej mają zaspokoić potrzeby różnych grup mieszkańców. – Myślimy o nim trochę jak o zielonym placu miejskim, trochę jak o jeżyckim podwórku – wyjaśnia Włodarczyk. Nad koncepcją placu pracują architekci z holenderskiej MVRDV, krakowsko-warszawskiej pracowni NOPP Natkaniec/Olechnicki i warszawskiej WWAA. O konsultacje zostaną poproszeni także eksperci z różnych dziedzin i, jak obiecał, Piotr Voelkel, także mieszkańcy Poznania. – Dzięki Jessice i we współpracy z poznaniakami stworzymy żywą tkankę miejską – uważa Michał Włodarczyk, który w imieniu inwestorów podpisał dziś umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, reprezentowanym przez wiceprezesa zarządu, Piotra Laseckiego. Na spotkaniu w Concordii byli też obecni Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Na pytanie o terminarz prac Włodarczyk odpowiedział: – We wrześniu chcemy wybrać głównego wykonawcę, a w październiku ruszyć z budową.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań