Finałowa piątka konkursu van der Rohe

Opublikowano:
2.6.2013

Ani 19. Dzielnica autorstwa Jemsów, ani laboratorium musztardy w Dijon przerobione na call center, ani też Book Mountain – biblioteka w formie piramidy z książek w holenderskim Spijkenisse, zaprojektowane przez MVRDV nie zdobędą nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2013.

Jury konkursu wybrało pięć projektów, które będą walczyły o główną nagrodę. Nie ma wśród nich ani polskich, ani holenderskich projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji. Są za to:

© Marc de Blieck

Hala targowa w historycznym sercu Gandawy, z drewna i szkła, idealnie wpisująca się w otaczające ją kamienne zabytki; zaprojektowana przez Robbrecht en Daem architecten i Marie-José Van Hee architecten.

© Iwan Baan

Superkilen – przestrzeń miejska z placem, parkiem i rynkiem o powierzchni 30 tys. m2, w najbardziej zróżnicowanej etnicznie i społecznie dzielnicy Kopenhagi; zaprojektowana przez: BIG Bjarke Ingels Group, Topotek1 i Superflex.

© Nic Lehoux

Harpa – sala koncertowa i centrum konferencyjne, część projektu rewitalizacji terenów portowych w stolicy Islandii; zaprojektowana przez: Batteríid architects; Henning Larsen Architects; Studio Olafur Eliasson.

© FG+SG

Dom starców nieopodal Lizbony, umiejętnie łączący funkcje hotelowe i szpitalne, czyli przestrzenie prywatne i społeczne; zaprojektowany przez Aires Mateus Arquitectos.

© Fernando Alda

Metropol Parasol to nowa ikona Sewilii, połączone ze sobą kratownicowe grzyby tworzące nowe centrum handlowe i rekreacyjne miasta; zaprojektowane przez J. Mayer H.

Do nagrody nominowano 335 prac zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Nadesłano je z 37 państw biorących udział w unijnym programie Kultura.

Stowarzyszenie Architektów Polskich wraz z pięcioma architektami: Andrzejem Dudą, Robertem Koniecznym, Maciejem Miłobędzkim, Romanem Rutkowskim i Grzegorzem Stiasnym zgłosiło na konkurs 15 polskich realizacji. M.in. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach pracowni HS99; dom handlowy Vitkac Kuryłowicz i Associates, Dom Autorodzinny Roberta Koniecznego, krakowski MOCAK Claudio Nardi oraz zintegrowanie komunikacji miejskiej i kolejowej we Wrocławiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań