Ikony z klocków

Opublikowano:
12.18.2013

Obok zabawek mających rozwijać kreatywność Lego rozwija też serię do budowania domów, które ktoś już przed tobą wymyślił. Że modę na architekturę można wykorzystać mądrzej Duńczycy pokazali w innym produkcie.

Dziesięć lat temu w Lego było tak źle, że wnuk założyciela zastanawiał się nad sprzedażą firmy producentowi Barbie. Dziś jest najbogatszym Duńczykiem i właścielem drugiego co do wielkości (po Mattelu właśnie) globalnego dostawcy zabawek. W feralnym 2004 roku doradcę z firmy McKinsey uczynił prezesem, który dokonał w rewolucji powracając do celu, jaki przyświecał założycielowi firmy w 1932 roku – produkować tanie zabawki.

Kiedyś najwyższy na świecie Empire State Building

Ile z wartości marki jest w Lego Architecture, serii modeli słynnych budynków od kilku lat wzbogacanych o kolejne zestawy? Czy pobudza ona wyobraźnię i kreatywność? Jakich doznań może dostarczyć złożenie z 280 klocków najwyższej na świecie Wieży Chalify? Na pewno nie radości tworzenia, jaką czuł projektant budynku Adrian Smith ze słynnego studia Skidmore, Owings and Merrill. Powtarzając po nim ten proces można poczuć chyba tylko coś na kształt ekstazy kopiowania.

Model dziś najwyższego budynku w Dubaju

A czego można nauczyć się z Lego Architecture? Z dołączonych do zestawu materiałów można zdobyć podstawową wiedzę na temat budynku i jego twórcy, a także projektanta modelu z klocków. Ale gdzie tu zabawa?Seria skierowana jest głównie na rynek amerykański od lat dobrze wchłaniający wszelkie nowości z Lego oraz rynek azjatycki, który w zeszłym roku, nieoczekiwanie dla samych Duńczyków, został podbity przez kolorowe klocki (w przyszłym roku firma planuje budowę fabryki w Chinach).

Londyński neogotycki Big Ben

Obok kilku wybitnych projektów z historii architektury [Villa Savoye (660 klocków), Opera w Sydney (270), Muzeum Guggenheima (208) i Farnsworth House (546)], można kupić zestawy z mniej wybitnymi architektonicznie ikonami miast europejskich [Big Ben (346), Brama Brandenburska (363), Krzywa Wieża w Pizie (345)], znanymi amerykańskimi budowlami [Empire State Building (77 klocków), Rockefeller Center (240), Sears Tower (69)] i azjatyckimi budynkami zaprojektowanymi przez Amerykanów [Imperial Hotel (1188), Brama Sungnyemun (325) czy wspomniana Burj Khalifa].

Budynek ONZ był kompilacją projektów Niemeyera i Le Corbusiera

W październiku do serii dołączyła siedziba ONZ w Nowym Jorku, a w przyszłym roku ma się pojawić w sprzedaży hotel Marina Bay Sands w Singapurze.Zestawy są piękne i starannie dopracowane, ale zachęcają do naśladowania mistrzów architektury, a nie eksperymentowania, rozwijania własnej kreatywności lub choćby wchodzenia w interakcję z projektami mistrzów.Dużo lepszym pomysłem na prezent dla nastoletniego wizjonera jest Architekture Studio wprowadzone na rynek w sierpniu tego roku. Z prawie 1200 białych i przezroczystych klocków możesz konstruować to co podpowie ci wyobraźnia i gruba książka przygotowaną przez znanych architektów (REX Architecture, Sou Fujimoto Architects, SOM, MAD Architects, Tham&Videgard Arkitekter, Safdie Architects), opisująca techniki konstrukcyjne i historię architektury. Na razie zestaw można kupić tylko w USA (149 dolarów), ale od czego jest Allegro?

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań