Ilustracje dają parę tekstom

Opublikowano:
12.10.2013

Książką Roku 2013 według Polskiej Sekcji IBBY został Książę w cukierni. Konkurs na wydawnictwo dla dzieci wygrała powiastka filozoficzna pióra Marka Bieńczyka dla młodych czytelników raczej niezrozumiała, z ilustracjami Joanny Concejo, które są nie tylko dla dzieci i opowiadają własną, nie mniej fascynującą historię.

Co zostanie w głowach dzieci po przeczytaniu minitraktatu o szczęściu, a dokładniej o jego ulotności i względności? Na pewno obrazki!Wielki Książe dzieli się dylematami podobnymi do trosk Małego Księcia z Kaktusicą o rozumku Kubusia Puchatka. Zgrabnie, ale nie odkrywczo.

Przygnieciony smutkiem Wielki Książe

Śladu kalek postaci nie ma za to w obrazie. Concejo narysowała oryginalną parę dziwaków, a od siebie dołożyła nieistniejącego w tekście Niedźwiedzia pełnego niemego smutku, i kilka psów. Te postacie i stworzona przez nie osobna historia odkrywają kolejne dno opowieści Bieńczyka i dopisują bardziej pozytywne – niż przewidział autor – zakończenie.

Łakoma szczęścia Kaktusica
Książe w cukierni rozkłada się w sześciometrową wstęgę

Asia Concejo, Polka o hiszpańskim nazwisku mieszka we Francji. Zajmuje się dwójką dzieci, projektuje ceramikę, uczy rysunku we Włoszech i rysuje książki wydawane we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Szwajcarii. Zadebiutowała w 2008 roku autorską opowieścią Il signor Nessuno (Pan Nikt).

Szare życie szarego bohatera

– Zależy mi, żeby w ilustracji działo się coś niespodziewanego, niespokojnego, zachwycającego i jednocześnie destabilizującego nasze dotychczasowe przyzwyczajenia wizualne. Oczywiście, ilustracja idzie w parze z tekstem, cała rzecz w tym, żeby ona w tej parze nie szła zbyt grzecznie. Nie za rączkę, krok w krok za tekstem też nie. Ilustracja może mieć swoją ''osobowość'', a tekst swoją. I mogą się od siebie ''pięknie różnić'' – wyjaśnia Concejo w wywiadzie na Zorroblog.Wyróżnienie w konkursie IBBY dostała też przyjaciółka Joanny z czasu studiów na poznańskiej ASP – Marianna Sztyma, nagrodzona za zilustrowanie Legendy o głowie wawelskiej.

Rysunki Marianny w książce wydanej przez Zamek Królewski na Wawelu

Rysująca do gazet Marianna Sztyma ma na koncie ilustracje do kilkunastu książek, w tym do wydanej przez Garvest autorskiej Zajączki, „podręcznika” dla dzieci z przedszkola Wow! w poznańskim Pixelu.

Kolorowy świat Zajączki

Nazajutrz po rozdaniu nagród obie artystki pojawiły się na wernisażu wspólnej niepublicznej wystawy. Mateusz Trojanowski Zaprasza Przyjaciół to trzeci z rzędu pokaz zorganizowany przez warszawskiego architekta. Prezentuje na nich prace swoich ulubionych artystów. Wernisaż urządza co roku w zaprojektowanych przez siebie wnętrzach willi na Starym Żoliborzu i zaprasza nań garstkę klientów i przyjaciół.

Pokazana na wystawie ilustracja do Czerwonego Kapturka Joanny Concejo

Concejo wzięła udział w projekcie po raz pierwszy, obrazy i grafiki Sztymy pojawiają się w każdej edycji warszawskiej wystawy.

Akryle na płótnie Marianny Sztymy

Na wystawie można było obejrzeć także najnowsze monotypie Magdy Wolnej – cykl inspirowany japońskimi maskami nō; wyczarowane z wełny maskotki, „zwierzęce” czapki i kapcie gdańskiego artysty Miszy Ajdackiego; wycyzelowane obrazy świetnego ilustratora Błażeja Tomczaka; subtelne grafiki Marty Konarzewskiej; górskie obrazy i kolaże Anny Pol, projektującej na co dzień okładki książek.

Grafika Marty Konarzewskiej i trzy tryptyki Magdy Wolnej
Obraz Błażeja Tomczaka na chwilę przed powieszeniem

Kolaże Anny Pol

Ciepłe lisie pyszczki Miszy Ajdackiego

Jak co roku wystawa trwała chwilę dłużej niż wernisaż i jak co roku większość pokazanych na niej prac zmieniła właściciela. Gratulujemy pomysłu na efemeryczną galerię.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań