Kiełkują Pixele

Opublikowano:
4.7.2017

Więcej niż połowę z kilkudziesięciu tysięcy ton betonu i żelaza zatopiono już w ziemi pod dwoma nowobudowanymi Pixelami przy ul. Grunwaldzkiej. Podziemne garaże osiągnęły docelowy poziom.

Obok siedziby Allegro, budynku zaprojektowanego przez pracownię JEMS, a podziwianego i docenionego przez krytyków architektury i jurorów nagród architektonicznych, powstają dwa kolejne biurowce. Będą tworzyły klaster biurowy (docelowo) pięciu podobnych do Pixela1, ale nieco mniejszych budynków, z pawilonem konferencyjnym pośrodku zielonego dziedzińca. Dedykowany firmom z branży IT ma być czymś na kształt poznańskiej Doliny Krzemowej.

© Przemysław Turlej

Pixel5 rośnie na południowy zachód od pierwszego, ustawiony szczytem do ul. Grunwaldzkiej, Pixel4 – prostopadle do niego, w głębi działki. W styczniu i lutym wykonano ściany szczelinowe po obrysie budynku, w lutym i marcu – wykopy. Do dziś wylano częściowo płytę fundamentową na poziomie -2, gdzie znajdą się garaże dla aut.

© Przemysław Turlej

Dwa żurawie operujące na budowie i około stu pracowników stara się dotrzymać umówionych terminów robót. – Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem – twierdzi Piotr Skweres odpowiedzialny w Skanskiej za budowę Pixeli. – Poziom zero budynków powinniśmy osiągnąć na początku lipca.

© Przemysław Turlej

Od kiedy zrobiło się cieplej i pracownicy Allegro chętniej korzystają z zielonych tarasów budynku, budowa kolejnych biurowców może być dla nich uciążliwa. – Stale monitorujemy poziom ich niezadowolenia i staramy się je minimalizować – mówi Piotr Skweres. – Na razie jednak, sądząc po liczbie zdjęć robionych z okien budynku, jesteśmy dla nich ciekawostką.Mimo szerokiego frontu robót budowlanych, udało się ocalić zbudowane kilka lat temu przez inwestora boisko piłkarskie na tyłach Pixela, z którego chętnie korzystają pracownicy biurowca.

© Przemysław Turlej

Dwa nowe Pixele zaoferują prawie 18 tys. metrów kwadratowych powierzchni na siedmiu kondygnacjach. Bliźniaczo podobne do oddanego do użytku w styczniu 2013 roku Pixela1 od zewnątrz będą pokryte gładką szklaną fasadą, tworzącą barierę od ulicy, od podwórka rozpikslowując się w obłożone drewnem tarasy, skierowane ku kameralnemu dziedzińcowi. Cztery lata temu nieoczywistą bryłą pierwszego Pixela zachwycał się krytyk architektury Filip Springer.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań