Klasycy na mury

Opublikowano:
3.13.2015

Francuski artysta namawia do wyklejania ścian w miejscach publicznych odbitkami dzieł sztuki z publicznych galerii. Chuligaństwo to, edukacja kulturalna czy projekt artystyczny?

„Outings project” to coś na granicy wandalizmu i sztuki. Nakłaniając do występku ochotników z całego świata autor próbuje wzbudzić w nas refleksję nad dogmatem prawa własności dzieł sztuki i przestrzeni publicznej.

Obraz z Museo Nacional de Bellas Artes w paragwajskim Asunción © Outings project
Obraz z Museo Nacional de Bellas Artes w paragwajskim Asunción © Outings project

Czy można nielegalnie sfotografować obraz w muzeum, wydrukować go i bezprawnie nakleić na ścianę po to, żeby go wypromować? Żeby umożliwić spotkanie z dziełami mistrzów ludziom, którzy w innych okolicznościach pewnie nigdy by ich nie spotkali. Czy ten cel może uświęcić środki, jakimi są łamanie zakazów fotografowania w galerii i oklejania ścian w miejscach publicznych?

Dywersja w londyńskiej National Gallery © Outings project
Dywersja w londyńskiej National Gallery © Outings project

Autor, Julien de Casabianca, powołuje się na zasadę dozwolonego użytku i liczy na niską szkodliwością czynu. Radzi by zdjęcia robić komórką, szybko i dyskretnie. A jeśli nas przepędzą, spróbować w kolejnej sali. Fotografie drukować na zwykłym papierze i mocować do ściany klejem do tapet, który zmyje pierwszy deszcz. – Wolność wypowiedzi przede wszystkim – uzasadnia.

madryt
Portret z Museo Nacional del Prado na madryckiej ścianie © Outings project

Nakłania do „wyzwolenia” wszystkich tych obrazów, które wiszą zapomniane w kątach rzadko odwiedzanych muzeów. – Dajmy im wolność, jak zwierzętom wypuszczanym z ZOO – przekonuje nieco demagogicznie.

Skrawki renesansu we współczesnym Rzymie © Outings project
Skrawki renesansu we współczesnym Rzymie © Outings project

– Jeśli wybierzesz portret kogoś anonimowego – instruuje artysta – nie żadnego tam Jezusa czy Maryji, króla czy królowej, tylko bezimiennego modela sprzed paru wieków, to masz większą szansę, że on się „dogada” z anonimowym przechodniem.

Ulica brazylijskiego Belo Horizonte © Outings project
Ulica brazylijskiego Belo Horizonte © Outings project

– Sztuka może ożywić miasta tylko wtedy, gdy mieszkańcy są w ten proces bezpośrednio zaangażowani, a nie pozostają tylko widzami – twierdzi. Paryskiemu artyście udało się nakłonić już wielu, by „odwłaszczali” sztukę w swoich miastach i wyprowadzali ją na ulice. Ba, do rozpoczętego w czerwcu 2014 roku projektu przekonał galerie i muzea, a nawet władze Paryża. Czy nie wygląda to na próbę redefiniowanie pojęcia własności i dostępu do sztuki?

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań