Miejski widok

Opublikowano:
3.24.2015

Pękające w szwach metropolie, popadające w ruinę dzielnice, slumsy tworzone przez rasizm i uprzedzenia to tematy pokazu Urban View w ramach Festiwalu Short Waves. „Superjednostkę” i premierowy pokaz makiety Bałtyku można będzie obejrzeć w piątek.

W nowym konkursie Urban View tegorocznego festiwalu zobaczymy pięć filmów traktujących o życiu w mieście, obrazów docenionych już na innych konkursach filmowych. Pokaz odbędzie się w czwartek 26 marca o godz. 20 w Concordia Design.

Obejrzymy obraz Anny Dranitsyny z Petersburga „A Passenger Stream”, opowiadający o przedziwnej podziemnej społeczności, jaką wykształcili podróżujący rosyjskim metrem.

Displacements, reż. Manuel Alvarez Diestro, 2013, Wielka Brytania/Hong Kong
Displacements, reż. Manuel Alvarez Diestro, 2013, Wielka Brytania/Hong Kong

Fotograf i reżyser Manuel Alvarez Diestro w „Displacements” pokaże jak w Hong-Kongu współistnieją ze sobą dwa światy, żywych i umarłych. Jak niemiłosierna ciasnota zbliża osiedla mieszkaniowe do przepełnionych cmentarzy. Nagrodzony na ubiegłorocznym Speechless Film Festival został oceniony jako „piękny i wciągający”.

„Departure” Jacka Rawlinsa opowiada o rozdźwięku między marzeniami i rzeczywistością wykształconych imigrantów wykonujących niewdzięczne prace w knajpach Exeter.

Alberdi´s Heroes, reż. Andres Grabois, 2013, Argentyna
Alberdi´s Heroes, reż. Andres Grabois, 2013, Argentyna

Zwycięzca ubiegłorocznego Festiwal REC Plate, „Alberdi´s Heroes” w reżyserii Andresa Graboisa dokumentuje postawy obrońców pamięci o przemijającej dzielnicy argentyńskiej Cordoby.

A political Care, reż. Ermela Teli, 2014, Albania
A political Care, reż. Ermela Teli, 2014, Albania

Ermela Teli, reżyserka z Tirany, w filmie „A political Care” pokazuje dyskryminację Romów, spychanej na społeczny i fizyczny margines miast współczesnej Albanii.

Superjednostka, reż. Teresa Czepiec, 2014, Polska
Superjednostka, reż. Teresa Czepiec, 2014, Polska

Nazajutrz, także o godz. 20 można będzie obejrzeć film Teresy Czepiec „Superjednostka”, przedstawiający ubogą katowicką wersję słynnego marsylskiego bloku Le Corbusiera.

Po projekcji zapraszamy na debatę Short Talk pt. „Supermodernizm” o modernistycznej architekturze w Polsce. Dyskusję poprowadzi Franciszek Starczewski, poznański aktywista miejski i działacz społeczny, a głos zabiorą Paweł Natkaniec, coarchitekt biorący udział w realizacji projektu Bałtyku z pracowni NOA Natkaniec Olechnicki Architekci oraz członkowie jury Urban View – architekt Piotr Marciniak i Grzegorz Piątek, historyk architektury z Fundacji Centrum Architektury.

Roosevelta 22, czyli Bałtyk, Concordia i plac pomiędzy nimi
Roosevelta 22, czyli Bałtyk, Concordia i plac pomiędzy nimi

W trakcie dyskusji można będzie podziwiać premierowy pokaz makiety Bałtyku. Półmetrowej wysokości model znacznie lepiej niż wizualizacje pokaże jak będzie za dwa lata wyglądała dominanta nad Kaponierą.

Partnerem festiwalu i sponsorem nagrody głównej konkursu Urban View są inwestorzy Bałtyku, tworzący wspólnie koncept Roosevelta 22. Serdecznie zapraszamy.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań