Misa sałaty ze sztuki

Opublikowano:
3.14.2014

Możesz przechować swoją kolekcję w bezpiecznym depozycie, ale też pokazać ją znajomym – proponuje rotterdamskie muzeum. Projekt magazynu zaprojektowanego przez studio MVRDV powienien spodobać się kolekcjonerom sztuki.

Założone w 1841 roku w Rotterdamie jedno z największych muzeów sztuki w Holandii swoje zbiory i nazwę zawdzięcza dwóm kolekcjonerom z Utrechtu: prawnikowi Fransowi Jacobowi Ottonowi Boijmansowi, który zasilił je w 1847 roku swoją imponującą kolekcją oraz bankierowi Danielowi George’owi van Beuningenowi, który zrobił to samo 100 lat później. Dzięki nim Holendrzy mogą podziwiać dzieła wybitnych artystów, od średniowiecznych po współczesnych: obrazy Tycjana i Boscha, Moneta, Mondriana, Dalego i Magritte, Oppenheima; rzeźby Degasa i Rodina, rysunki Rembrandta i Dürera (większość dostępna online).

Gmach Museum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie zbudowany w 1935 roku @ Wikimedia Commons
Gmach Museum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie zbudowany w 1935 roku © Wikimedia Commons

Muzeum, które ma pod opieką 125 tysięcy obiektów własnych zbiorów, zarabia także jako ekspert, konserwator i depozytariusz prywatnych kolekcji. Ale w ostatnich latach warunki, w jakich przechowywano tu cymelia przestały spełniać wymagania współczesnego muzealnictwa. Dla części zbiorów trzeba było szukać miejsca poza murami placówki. Stąd decyzja rady miasta i muzeum, by rozpisać konkurs na projekt nowego magazynu.

Zwycięski projekt przypomina bardziej instalację artystyczną niż budynek © MVRDV
Zwycięski projekt przypomina bardziej instalację artystyczną niż budynek © MVRDV

Collection Builiding studia MVRDV to więcej niż magazyn. To hotel i salon odnowy dzieł sztuki w czterdziestu procentach dostępny dla zwiedzających. Jak zawsze w przypadku projektów rotterdamskiego studia duży nacisk został położony na „przenikanie się” wielu funkcji budynku.

Czyż znajdująca się w zbiorach muzeum Wieża Babel Bruegela nie wygląda na przewrotną inspirację projektu MVRDV?
Czyż znajdująca się w zbiorach muzeum Wieża Babel Bruegela nie wygląda na przewrotną inspirację projektu MVRDV?

Na piętnastu tysiącach metrów kwadratowych obok depozytów znajdą się galerie, w których można urządzić prywatny kameralny pokaz lub dużą muzealną wystawę. Pracownie konserwatorkie sąsiadują z biurami, kawiarnia wita gości na parterze, a z okien restauracji można podziwiać panoramę.

Taras na dachu z widokiem na Rotterdam, rzeźby i instalacje, w tym Dom Futuro Matti Suuronena © MVRDV
Taras na dachu z widokiem na Rotterdam, rzeźby i instalacje, w tym Dom Futuro Matti Suuronena © MVRDV

Nowy budynek ma stanąć tuż obok obecnego gmachu, na terenie Museum Park stworzonego w 1994 roku przez OMA. To spora przestrzeń zieleni w ścisłym centrum otoczona przybytkami kultury i nauki. Stoi tu zaprojektowane przez Rema Koolhaasa i otwarte w 1992 roku muzeum Kunsthal, jest Instytut Architektury Niderlandzkiej, Villa Sonneveld – dom zbudowany w stylu Bauhausu, Chabot Museum z ekspozycją poświęconą holenderskiemu malarzowi i rzeźbiarzowi Henrikowi Chabotowi oraz Natuurhistorisch Museum Rotterdam.

Nowy obiekt na planie Museum Park © MVRDV
Nowy obiekt na planie Museum Park © MVRDV

MVRDV zwyciężyło w międzynarodowym konkursie na projekt budynku, który ma stanąć o sześć minut drogi rowerem od siedziby studia. Zwyciężyło już dawno, ale ogłoszono to dopiero w tym tygodniu. Po prezentacji projektów jesienią 2013 roku, gdzie swoje wizje pokazały jeszcze cztery inne pracownie, MVRDV zostało bowiem zdyskwalifikowane za naruszeniem przepisów. Ale odwołało się i zostało zrehabilitowane.

Prezentacja zwycięskiego projektu MVRDV

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań