Panorama bałtycka

Opublikowano:
8.21.2013

Knajpa na przedostatnim piętrze Bałtyku stanie się trzecim tarasem widokowym Poznania. Trzecim chronologicznie, bo widokowo – zdecydowanie pierwszym.

W tej chwili nie ma żadnego. Od 2004 roku, kiedy w Collegium Altum jedyny poznański taras widokowy potraktowano ekonomicznie i posadzono tam studentów, Poznań jest jedynym dużym miastem w Polsce, którego turysta nie może obejrzeć z góry. Wiele było pomysłów na zmianę tego stanu, zawsze pojawiało się jednak jakieś „ale”. Właściciel Okrąglaka zapowiadał przed remontem w 2007 roku, że na ostatnim piętrze taras widokowy będzie, wycofał się jednak, bo najemcy nie chcieli gapiów pałętających się po biurowcu.

Niezły widok rozciąga się z ratuszowej wieży na Starym Rynku, ale oglądać go może wyłącznie hejnalista i koziołki, którzy ledwo się tam mieszczą. Niedostępne dla turystów są także dwie wieże archikatedry na Ostrowie Tumskim, oferujące równie ciekawą panoramę miasta. Miało się to zmienić pięć lat temu, kiedy na budowę tarasu na jednej z wież poznańscy radni przeznaczyli 130 tys. złotych. Uchwały jednak dotąd nie zrealizowano.

Namiastką tarasu jest kawiarnia na poziomie +2 Galerii MM znajdującej się w ścisłym centrum, jednak widać z niej prawie wyłącznie papę na dachach okolicznych budynków.W tej chwili powstają w Poznaniu dwa obiekty, w których znajdą się tarasy widokowe. Obie budowy toczą się jednak ze sporymi problemami. Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego miało być gotowe na Euro 2012, jednak plajta konstruującej go Hydrobudowy sprawiła, że pierwsi turyści wejdą tam najwcześniej wiosną 2014 roku. Z dachu obiektu zobaczą niewielki wycinek Poznania. Dużo ciekawszy widok będzie z wieży Zamku Przemysła, górującego nad Starym Rynkiem. Bryła stoi już od miesięcy, ale na wykończenie zabrakło pieniędzy. I nikt nie potrafi powiedzieć, ile trzeba będzie poczekać, by zobaczyć stamtąd panoramę Poznania.

Jednak żaden z wymienionych budynków nie będzie oferował tak rozległego widoku jak Bałtyk. Biurowiec powstanie na granicy czterech z pięciu dzielnic Poznania, i co ważniejsze, powyżej wschodniej części miasta, z najwyższą zabudową. Z okien restauracji i hotelu na ostatnich piętrach będzie widać cały Poznań: na północy – Cytadelę i Piątkowo, na zachodzie – Stare Zoo i Ogrody, na południowym zachodzie – tereny targowe, a na wschodzie – Stare Miasto, Wartę i Jezioro Maltańskie.Powyższa panorama (zalecamy obejrzenie w jakości HD) wykonana z koptera zawieszonego nad miejscem, gdzie powstanie Bałtyk będzie nam musiała wystarczyć jeszcze przez dwa lata. Tyle minimum będzie trwało zabudowanie pustego placu na Kaponierze.

Jak widać, warto czekać.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań