Pixel wicebryłą 2012

Opublikowano:
4.3.2013

Poznański biurowiec autorstwa Jems Architekci zdobył drugie miejsce w plebiscycie czytelników portalu bryla.pl na najładniejszy budynek 2012 roku. Wyprzedziła go bydgoska marina zaprojektowana przez APA Rokiccy.

Co ciekawe najładniejsze budynki powstawały w ubiegłym roku w większości poza głównymi aglomeracjami. Obok Bydgoszczy finaliści stoją w Kielcach, Gliwicach, czternastotysięcznym Wolsztynie, dwutysięcznych Pankach pod Częstochową i jeszcze mniejszym Kryspinowie pod Krakowem.Wśród nagrodzonych projektów zdecydowana większość to budynki użyteczności publicznej: obok przystani rzecznej, jest dworzec kolejowy, galeria sztuki, budynek wystawienniczo-edukacyjny, szkoła wyższa i dwie hale sportowe. Pozostałe trzy budynki komercyjne to biurowce. Pixel zdobył siedem razy więcej głosów niż pozostałe dwa razem wzięte.Czytelnicy tak samo chętnie nagradzali projekty czołowych polskich architektów, jak i mniej znanych pracowni. Wśród tuzów projektowania w finałowej dzisiątce obok Jemsów znaleźli się też Ingarden & Ewy Architekci docenieni za krakowski Ogród Sztuki, Kuryłowicz & Associates za budynek uniwersytecki na warszawskim Powiślu i Medusa Group za biurowiec w Gliwicach.

© Kamil Jarzębowski

Pierwsze miejsce zajęli APA Rokiccy, którzy zaprojektowali nową ikonę Bydgoszczy – marinę usytuowaną w centrum miasta nad Brdą. Dwa budynki mieszczą przystań sportową i turystyczną z wypożyczalnią sprzętu oraz hotel z gabinetem odnowy i restauracją.

© Wiktor Błaszkiewicz

Obiekt jest dumą bydgoszczan, częścią rewitalizowanej Wyspy Młyńskiej, nagrodzoną m.in. The World Leisure International Innovation Prize 2012 w Rimini. Przystań jest zdecydowanie największą atrakcją turystyczną miasta. Znajduje się na początku prawie trzystukilometrowego szlaku żeglugi łączącego Wisłę z Odrą, który jest częścią europejskiej drogi wodnej wschód-zachód z Antwerpii do Kłajpedy. Gratulujemy!

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań