Placek z nadgryzionym jabłkiem

Opublikowano:
12.4.2013

Innowacyjna jak wszystkie gażdżety Apple’a razem wzięte. Wymyślona przez Steve'a Jobsa i Normana Fostera siedziba główna w Cupertino ma być najlepszym budynkiem biurowym na świecie. Tak twierdzi koncern, który jest mistrzem w podgrzewaniu atmosfery przed każdą premierą swojego produktu.

http://video.wired.com/watch/apple-campus2Słynny Norman Foster lubi ostatnio budować na planie koła, by wymienić tylko szklaną kopułę Reichstagu i londyńskiego Korniszona. Więc kiedy cztery lata temu zadzwonił do niego inny fan tego kształtu, zgodził się bez wahania.

Krąg pośród łąk © Apple Inc.

Steve Jobs zainteresował się kółkiem szukając metody nawigacji do pierwszego iPoda. A jeśli we współczesnej branży elektronicznej jakieś rozwiązanie stosowane jest ponad dekadę, można uznać to za hit.Ale czy sposób komunikacji po obwodzie koła sprawdzi się w biurowcu? Czy spacerujący po gigantycznym okręgu pracownicy będą działać wydajniej, lepiej się komunikować? „Podłużne budynki lub wyższe niż trzypiętrowe hamują współpracę”. Jeśli tak mówi dyrektor finansowy, o projekcie najdroższej na świecie siedziby koncernu, to albo musi w niego bardzo wierzyć, albo biznes musi się doskonale kręcić.

Knajpa obsługująca trzy tysiące gości jednocześnie © Apple Inc.

Budżet na początku tego roku wynosił około 5 miliardów dolarów i rósł w miarę dopracowywania projektu. Teraz starają się go okrawać.Elewację biurowca dla trzynastu tysięcy pracowników mają pokryć wygięte w łuk szklane tafle. We wnętrzach czterech kondygnacji będą królować drewno rzadkiego gatunku klonu.

Parking przykryty solarami © Apple Inc.

Sporo ma też kosztować przyjazność środowisku, ale to akurat się zwróci w trakcie użytkowania. Kompleks ma być napędzany wyłącznie energią odnawialną – z roślinnych ogniw paliwowych i paneli fotowoltaicznych na dachach. A naturalna wentylacja i konstrukcja elewacji sprawią, że chłodzić lub grzać trzeba go będzie tylko przez sto dni w roku.

Wejście dla gości pośród wiśni © Apple Inc.

Na 176-hektarowej działce budynki mają być otoczone przez ogromny park. Architekci krajobrazu postanowili, że na dziedzińcu głównego budynku pracownicy będą zrywać jabłka i zjadać je przy fontannie. Przy wyjściu ze stołówki mają kosztować wiśni, śliwek i moreli. Reszta z ponad siedmiu tysięcy drzew ma szczelnie chronić kompleks przed wzrokiem ciekawskich.

Najsłynniejszy iStore na Piątej Alei w Nowym Jorku © Wikimedia Commons

Foster zaprojektował Apple Campus 2 w duchu wartości marki: innowacyjności, łatwości obsługi i piękna. Poszczególne budynki wyglądają jak szklane opakowania na elektronikę. Mają być wizytówką firmy, a nie tylko biurowcem. Wielką wagę projektanci przyłożyli do podziemnej sali na tysiąc widzów, w którym Apple planuje urządzać swoje spektakularne premiery produktów. Jeśli będą podgrzewały atmosferę jak za czasów Steve’a Jobsa, futurystyczny kompleks powinien szybko się zamortyzować.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań