Podłogi wyniesione pod sufit

Opublikowano:
10.17.2014

Dziadek tkał, synek tkał, tkają wnuczki. Zdolne, piękne i inteligentne siostry Eklund zajęły się nudną branżą wykładzin podłogowych. Ze śmieci, jak chciał przodek, tworzą dzieła, których żal deptać. Poznajcie Siostry Bolon.

Fabryka stoi w małym Ulricehamn na południu Szwecji, nazwanym tak na cześć królowej Ulriki, władającej krajem na początku osiemnastego wieku. Imię patronki nie uchroniło miasta przed kryzysem pod koniec stulecia. Dopiero Karolowi XIV Janowi, dzięki liberyzacji prawa w następnym wieku, udało się w tym rolniczym miasteczku położonym pośród gór nad jeziorem Åsunden doprowadzić do powstania kilku fabryk tekstylnych. W wyrzucanych przez nie ścinkach materiałów dziadek Marii i Anniki zobaczył interes życia. Wiosną 1949 roku młody Nils-Erik ze Sztokholmu wymyślił, jak bawełniane (po szwedzku BOmull) skrawki utkać mocnymi nyLONowymi nićmi w szmaciane dywaniki. Wynikiem tej syntezy był BOLON.

Trzy pokolenia Eklundów © Tobias Regell
Trzy pokolenia Eklundów © Tobias Regell
Zdjęcie z książki Historia Bolonu, wydanej dekadę po objęciu sterów firmy przez siostry © Tobias Regell
Zdjęcie z książki Historia Bolonu, wydanej dekadę po objęciu sterów firmy przez siostry © Tobias Regell

Interes musiał kręcić się dobrze, bo osiemnaście lat później było co przekazać synowi i jego żonie. Mieli pomysł, który na światową skalę zrealizowały dopiero ich córki, które przejęły fabrykę za panowania Karola, z kolei szesnastego, Gustawa.

Portugalska siedziba firmy Frauhofer wyłożona szwedzką wykładziną © BOLON
Portugalska siedziba firmy Frauhofer wyłożona szwedzką wykładziną © BOLON

– Kiedy dołączyłyśmy do firmy, miałyśmy w głowie tylko jedno: zmieniać świat – wspominała Marie w wywiadzie dla TL Mag. – Postawiłyśmy na dizajn, chciałyśmy zostać trendesetterkami rynku wykładzin podłogowych.

– Zmieniłyśmy całą filozofię, strategię, komunikację i opakowanie – dodaje Annica. – Chciałyśmy zainteresować naszą marką architektów i projektantów mody. W drętwej branży podłogowej to była rewolucja.

Projekt architekta Jeana Nouvela z 2012 roku © BOLON
Projekt architekta Jeana Nouvela z 2012 roku © BOLON

Annica zarządza produkcją, a dizajn i marketing ogarnia strasza Marie. Z lokalnego producenta wykładzin stały się dizajnerską marką znaną na całym świecie głównie dzięki spotkaniu z człowiekiem, z którym ich dziadek poznał się w 1964 roku. Włoska legenda świata mody, Giorgio Armani, był tak zachwycony produktami z Ulricehamn, że wyłożył nimi nie tylko podłogi swoich sklepów i hoteli, ale także – domu i jachtu. Za dyktatorem mody podążył wkrótce cały świat. Szwedzkie wykładziny okazały się na tyle uniwersalne, że zaczęto kłaść je nie tylko w biurowcach i holach lotnisk, ale także w kościołach i mieszkaniach. Bo są trwałe, łatwe w montażu i czyszczeniu oraz posiadają setki wzorów sprawiających wrażenie trójwymiarowych, dzięki unikalnej technologii tkania.

Wzór mieniący się w świetle, w kolorze wykonanym na zamówienie, w poznańskim Pixelu © Magda Wolna
Wzór mieniący się w świetle, w kolorze wykonanym na zamówienie dla poznańskiego Pixela © Magda Wolna

Siostry zainwestowały w nowe maszyny i wzornictwo. W ciągu ostatnich trzech lat wydały kilkanaście milionów euro na postawienie praktycznie nowej fabryki. Co roku zapraszają do stworzenia kolekcji innego projektanta. Pracowali dla nich Jaime Hayon, Tom Dixon, Giulio Cappellini, architekt Jean Nouvel, a ostatnio krzykliwie kolorowy dom mody Missoni.

Wykładziny zaprojektowane przez Missoni © BOLON
Wykładziny zaprojektowane przez Missoni © BOLON

Marie i Annica postanowiły 15 procent obrotu firmy przeznaczać na badania. Muszą, bo produkują z polichlorku winylu, który nie miał dotąd najlepszej reputacji wśród dbających o środowisko. PVC zawiera chlor, szkodliwe dla środowiska stabilizatory, plastyfikatory i środki ograniczające palność, w tym niebezpieczne dla zwierząt i ludzi ftalany. Przemysł tworzyw sztucznych, w tym Bolon, zrobił przez ostatnie lata wiele, by zmienić ten wizerunek.

Linia produkcyjna w Ulricehamn © BOLON
Linia produkcyjna w Ulricehamn © BOLON

Najbardziej szkodliwe ingrediencje zamieniono bardziej przyjaznymi. Od tego roku z wszystkich wykładzin usunięto ftalany, a ołów i stabilizatory cynoorganiczne zastąpiono karboksylanami. Bolon jest pierwszym na świecie producentem wykładzin z PCV, który zmiękczacze sztuczne zamienił na surowce odnawialne. Nowy dodatek na bazie roślin to epoksydowany olej sojowy (ESBO), który wcześniej był stosowany jako drugi stabilizator polichlorku winylu. Powstała w ten sposób seria Botanic jest nieco droższa od innych produktów firmy, ale – jak twierdzi prezes Annica Eklund – ma dokładnie te same właściwości techniczne co „sztuczne” PVC.

Tak jak chciał dziadek, Bolon wciąż produkuje z odpadów, a wykładziny mogą być poddane recyklingowi. I produkuje wyłącznie w Ulricehamn, które dzięki plastikowym wykładzinom stało się sławne.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań