Poznaj Perfumiarza z Łazarza

Opublikowano:
8.3.2021

Wszyscy wiedzieli, że mieliśmy na tyłach Głogowskiej fabrykę perfum. Ale nikt, że największą w Polsce.

W maju trafiła do bibliotek książka Perfumiarz z Łazarza o nosie i właścicielach fabryki J. & S. Stempniewicz. To najobszerniejsza jak dotąd monografia firmy, która zaczęła produkcję na Łazarzu równo sto lat temu. Historycy pisali dotąd, że prężna, że rzutka, że wyjątkowa, ale że największa wtedy fabryka mydeł i perfum w Polsce nie dodali.

Najpierw się ją ogląda, bo jest w książce dużo zdjęć: dramatycznych – wnętrz fabryki i pracowników, ale dla równowagi też słodkich – kolorowych opakowań i reklam. Zdawkowo się ją czyta, a bardziej wącha, bo to opowieść o zapachach w głowie kompozytora perfum, Tadeusza Rogali, nosa fabryki Stempniewiczów, opowiedziana ustami jego pracowników i potomków.

Wonności z perfumerii J. & S. Stempniewicz, a potem Polleny Lechii wiatr roznosił na pół dzielnicy. Brzmi jak slogan reklamowy, ale podobno tak było. Niewiarygodny wydaje się też życiorys nosa fabryki, jego udział w pierwszej wojnie, w drugiej obrona imienia i mienia firmy przed okupantem, a potem wyzwolicielem, w końcu – nową władzą ludową.

Poznaj Perfumiarza z Łazarza, Nosa fabryki perfum, który rozsławił Poznań w międzywojniu. Zobacz wystawę poświęconą jemu i firmie braci Stempniewiczów: Przystań przy Bałtyku, od 11 do 22 sierpnia. Na wernisażu o losach fabryki opowie autor, Paweł Pawrowski i pokaże po raz pierwszy publikowane zdjęcia jej wnętrz i produktów. Zapraszamy w środę 11 sierpnia o godz. 18.00 na Przystań Sztuki i o 19:00 na schody w Bałtyku.

Książkę Perfumiarz z Łazarza wypożyczysz w: Bibliotece Raczyńskich, jej filiach nr 2, 4, 12, 14, 42, Filii Naramowickiej i Filii Wildeckiej, Domu Literatury, Bibliotece Uniwersyteckiej, bibliotece PTPN, Bibliotece Kórnickiej oraz WBPiCAK. Można pytać też w siedzibach Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, Niewidzialna Ulica oraz w Fundacji Otwarta Strefa Kultury.


Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań