Ruszył remont Betonhausu

Opublikowano:
5.18.2022

Rozpoczęła się renowacja zabytkowych Betonhausu i browaru Hoffmanna. Restauracja, galeria, salon odnowy biologicznej i biura, które w nich powstaną będą służyły wszystkim poznaniakom.

Wywiad z wiceprezydentem Poznania Bartoszem Gussem.

Zna pan historię Hali Betonowej?

To pawilon zbudowany na Wystawę Wschodnioniemiecką, a więc przed 1911 rokiem. Ze zdjęć wiem, że był ładny. Na PeWuCe wystawiono w nim fortepiany i organy.

Ekspozycja instrumentów muzycznych na Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929 roku

Wcześniej cesarz pokazywał tu swoje trofea myśliwskie

Znam trochę postać Wilhelma II, miał wiele powodów by leczyć kompleksy.

Mówi pan, że Betonhaus był ładny, dziś niewiele zostało z jego urody.

Po pierwszej wojnie budynek zajęła szkoła wychowania fizycznego i, potem jako AWF, użytkowała go ponad 70 lat. Ani w międzywojniu, ani po wojnie uczelnie nie miały pieniędzy, żeby go remontować więc marniał. A jeszcze dokonywały w nim koszmarnych przeróbek, żeby bardziej pasował do ich potrzeb. Z pewnością nie nadzorował ich żaden konserwator. Mam nadzieję, że Garvest, pod okiem miejskiego konserwatora zabytków przywróci go do oryginalnego stanu.

Pocztówka reklamowa Betonhausu © Biblioteka Uniwersyteck UAM

Wykonawca rewitalizacji już działa, to MD Kons.

Cieszę się, Marian Domaniecki ma uznaną renomę na rynku, odnowił wiele poznańskich zabytków.

Garvest remontuje Betonhausu i część pobliskiego browaru Hoffmanna, a co miasto zamierza odnowić w okolicy?

Znaleźliśmy pieniądze na dokumentację projektową remontu fontanny i muszli koncertowej w parku Wilsona.

O, to wiadomość, na którą poznaniacy czekali od dawna.

Właśnie się doczekali. Trwają już renowacja zabytkowych latarni i zakładanie monitoringu w parku. Ja też boleję, że najstarszy poznański park, który w XIX wieku był szkółką zasilającą w drzewa poznańskie ulice i parki, tak długo czekał na swoją kolej. Ale mamy w Poznaniu ponad 30 parków, a budżet tylko jeden. Zabawię się w rzecznika poznaniaków i odwrócę pytanie, dlaczego tak długo czekaliśmy na remont Betonhausu?

Odnowiony Betonhaus i przylegający do niego browar Hoffmana © CDF Architekci

Garvest kupił ten budynek kilka lat temu, to niewielki fundusz, stawia obiekty premium, ale pracuje nad nimi latami.

Jako rzecznik powiedziałbym: ale Betonhaus powinien być priorytetem, jest dziedzictwem tego miasta. To jedyny pawilon targowy w parku Wilsona, który przetrwał do naszych czasów. Z obiektów postawionych na PeWuKę nie zostało nic. Trzeba było zacząć od Betonhausu! Ale jako menedżer zarządzający miejskimi budowami wiem, że duże inwestycje powstają etapami, bo nigdy nie ma się wystarczająco dużego zespołu i budżetu, żeby zrealizować wszystkie plany na raz.

Szklane przejście łączące Betonhaus i Browar © CDF Architekci

Faktycznie, renowacja Betonhausu i browaru to tylko część przedsięwzięcia. Inwestor zamknie kwartał od Śniadeckich kamienicą, od Głogowskiej aparthotelem, a od strony parku domami Perfumiarni.

Widziałem, już stoją.

Jak się panu podobają?

Na razie niewiele widać przez płot i drzewa, wypowiem się jesienią jak opadną liście i pojawią się elewacje. Ale chyba będę zazdrościł mieszkańcom Perfumiarni tego widoku na park. Na już podoba mi się plan funkcjonalny całego założenia, proporcja mieszkań do gastronomii, sklepów, usług i biur, podoba mi się jako urzędnikowi odpowiedzialnemu za politykę mieszkaniową. Jako poznaniaka kłuje mnie trochę nazwa inwestycji, W Parku Wilsona. Nie powinno być „przy parku”?

Budynki Perfumiarni widziane od strony parku Wilsona © Garvest

Betonhaus, który jest jej częścią, stoi na terenie parku.

Wolę nazwę Perfumiarnia. Wiem, że to na pamiątkę fabryki J. & S. Stempniewicz i późniejszej Polleny Lechii. Szkoda, że nie przetrwał XIX-wieczny Zamek Polny, który browarnik Gottlob Hoffmann zbudował jako restaurację, a potem kupiony przez braci Stempniewiczów stał się największą w międzywojennej Polsce fabryką kosmetyków. Te informacje mam z wydanej przez was ciekawej książki o historii fabryki. Szkoda, że nie można jej kupić.

„Perfumiarz z Łazarza” jest w każdej poznańskiej bibliotece.

Powinniśmy pielęgnować pamięć o historii naszego miasta. Kibicuję temu przedsięwzięciu.

Budynek Perfumiarni, w tle narożnikowa Kamienica od ul. Śniadeckich © JEMS Architekci

Nie boi się pan zarzutów, że kibicuje inwestycji, na którą stać nie wszystkich poznaniaków?

Nie możemy zmusić prywatnej firmy, żeby na własnej działce realizowała nasze zadania budowy mieszkań socjalnych. Zakładam, że tereny przy parku nie były tanie, pracownie, które zaprojektowały budynki też nie, ani budowanie w środku miasta w czasie pandemii i galopującej inflacji. Jako urzędnik mogę się tylko cieszyć, że ten zaniedbany przez lata kwartał powróci do życia i chociaż tylko niektórzy poznaniacy będą tam mieszkać, ale bywać w nim będą wszyscy, bo rozumiem, że to będzie otwarte osiedle.

Tak. Zamknięte tylko od strony parku w godzinach od 22:00 do 5:00. Przyjmuje pan zaproszenie na kawę w odnowionym Betonhausie?

Czekam na to z niecierpliwością.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań