Szczyt centralny

Opublikowano:
11.4.2013

Bałtyk wypiętrzy się niemal 150 metrów nad poziom morza. Dziś jest tylko jeden wyższy budynek w Poznaniu.

Maksymalną wysokość biurowca, który stanie w strefie nalotu na poznańskie lotnisko Ławica, określił prezes urzędu lotnictwa. Do dopuszczalnych 150 m n.p.m. budynkowi zabraknie 80 centymetrów.

Wokół Kaponiery nie wznosi się nic ponad 70 metrów z wyjątkiem rakiety startującej z sąsiedniego skrzyżowania – targowej Iglicy. Dama ma 58 lat, 73 metry wzrostu, jest córką Bolesława Szmidta, przedwojennego modernisty i wnuczką radzieckich konstruktywistów.

Główne wejście na targi © Wikimedia Commons

Powstała w miejscu Wieży Górnośląskiej (32 l., rozebrana w 1945 r.), która sto lat temu była słynnym na całe Niemcy symbolem Wystawy Wschodnioniemieckiej. Zaprojektowana przez Hansa Poelziga i zbudowana w 1911 roku wyglądała tak kosmicznie, że sięgnął po nią Fritz Lang budując swoje „Metropolis”.

Wieża wodna z halą targową © MTP
Kadr z filmu Metropolis

Szmidt, pierwszy powojenny naczelny architekt Międzynarodowych Targów Poznańskich, iglicę też zbudował na planie koła, ale użył do tego bardziej współczesnych środków wyrazu. Bałtyk będzie ich rozpikslowanym i przeskalowanym odbiciem.Nic innego wokół Kaponiery nie będzie mogło się z nim równać. Wszystkie wysokie budynki stoją we wschodniej części miasta, która łagodnie spływa ku Warcie.Do najbliższego wieżowca, Collegium Altum (22 l.) jest z Roosevelta niecały kilometr i cały czas z górki. Do najwyższych w mieście Andersii (6 l.) i Poznań Financial Center (12 l.) – pół kilometra dalej i jeszcze niżej. Poznańskie city leży u stóp zbocza, które stromo opada od Ratajczaka do Półwiejskiej. Andersia stoi dokładnie na 66,5 metrach n.p.m. Doliczając odległość od parteru do dachu, bez masztów nazwanych przez inwestora iglicami, daje to 150,5 m n.p.m.Gdyby przesunęła się kilkanaście metrów bliżej rzeki, Bałtyk przy swoich 67 metrach byłby bezwzględnie najwyższym budynkiem w Poznaniu! To nie żart, to dowód jak niski jest Poznań.

Ale podobno stolica Wielkopolski ma piąć się w górę. Bałtykowi może zabraknąć kilku miesięcy, by choć przez chwilę być numerem dwa z wynikiem 149,2 m n.p.m. Na ten rok Wechta zapowiedziała rozpoczęcie budowy 105-metrowej Korony Tower, bryły w niepowtarzalnym stylu Daniela Libeskinda. Wzniesienie Andersii Silver, dwóch wież – 116 i 90 metrów mających powiększyć poznańskie city inwestor Von der Heyden przesunął na 2015 i 2020 rok.Piotr Voelkel i Garvest obiecują rozpocząć budowę Bałtyku jesienią 2014 roku. Ostateczny projekt biurowca pokażą 13 listopada na spotkaniu z udziałem Nathalie de Vries, współzałożycielki MVRDV, pod której okiem powstał projekt Bałtyku.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań