Nowa ikona miasta

Opublikowano:
5.27.2019

Nagrodę o takiej nazwie otrzymał Garvest za poznański Bałtyk na konferencji organizowanej przez Rzeczpospolitą. Tym razem nie był to konkurs piękności, a raczej giełda nowych pomysłów na miasta.

Na Real Estate Impactor spotykają się gracze polskiego rynku nieruchomości. Podczas trzeciej edycji rozmawiali o tym jak będzie się mieszkało w miastach jutra. I doszli do wniosku, że dokładnie tak jak je dzisiaj zaczniemy budować.

Impreza organizowana przez dziennik Rzeczpospolita przyznaje nagrody za „projekty, decyzje i działania mające znaczący wpływ na rozwój branży nieruchomości oraz kształtujące jakość życia w mieście na miarę dzisiejszych i nadchodzących czasów.” Bałtyk otrzymał ją w kategorii „Nowa ikona miasta”, choć z powodzeniem mógł być nominowany jako „Wizja zmieniająca oblicze miasta” i „Projekt wnoszący nową jakość dla mieszkańców".

Karolina Koziolek z nagrodą dla Bałtyku © gdynia.pl

Bałtyk niewątpliwie stał się ikoną Poznania, ale nie tylko dzięki oryginalnemu wyglądowi – powiedziała Karolina Koziolek ze spółki Bałtyk Poznań, odbierająca statuetkę z rąk prezydenta Gdyni. – Wprowadził nową jakość w centrum. To biurowiec, który jest nie tylko miejscem pracy. Razem z sąsiednimi Concordią Design i dziedzińcem stworzyliśmy przestrzeń, w której spotyka się biznes, branża kreatywna, pasjonaci sztuki, rozrywki, dobrego jedzenia, podróży i zdrowego stylu życia, czyli niemal wszyscy. Dotąd nikt nie odważył się połączyć tylu funkcji w jednym kompleksie. Jesteśmy dumni, że nam się to udało i że nasz wysiłek został doceniony.

W większości konkursów i plebiscytów nagradzani są architekci za kształt bryły i urodę elewacji, Impactor docenia ciekawe pomysły na przestrzenie i to jak udaje się je zrealizować.

– Nasze miasta zmieniają się wtedy, gdy pojawiają się w nich inne jakości. Rozwijają się, idą naprzód, gdy materializują się w nich nowe idee – tłumaczy Michał Włodarczyk, partner Garvestu. – Bałtykiem zaproponowaliśmy inny od powszechnego kanon spędzania czasu. Pokazaliśmy, że nie trzeba otwierać galerii handlowej czy kościoła, żeby ludzie chętnie przychodzili i dobrze się czuli. Mamy nadzieję, że w Poznaniu żyje się lepiej dzięki naszym inwestycjom.

Przystań na dziedzińcu Bałtyku © Przemysław Turlej

Statuetkę w Gdyni otrzymali także m.in. inwestorzy Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, projektanci Placu Długosza w Raciborzu i Fundacja Łąka za promowanie kwietnych łąk zamiast klombów w miastach. Pełna lista laureatów.

To kolejna nagroda Bałtyku po wygranej w konkursach Architizer A+ Awards, Top Builder, Prime Property Prize,  a także plebiscytach Polska Architektura XXL i Bryła Roku. Budynek nominowano był także do najważniejszej w Europie EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award i do nagrody „Polityki”.

Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań