Bałtyk

Biuro z widokiem i klasą górującą nad Poznaniem

Nazwa:
Bałtyk
Lokalizacja:
Poznań, Polska
Powierzchnia:
15 tys. m2
Nagrody:
Architizer A+ Awards, Top Builder, Prime Property Prize, Nowa ikona miasta, Polska Architektura XXL, Bryła Roku, nominacja do EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award
Bałtyk Poznań, widok zewnętrzny - Garvest - Poznań
Fot. Juliusz Sokolowski

Nowy symbol Poznania zaprojektowała znana z innowacyjnych rozwiązań holenderska pracownia MVRDV. To ich pierwsza realizacja w tej części Europy. Budynek powstał w centrum miasta, w miejscu kultowego kina Bałtyk, działającego tu od 1929 roku. Dominująca nad okolicą rzeźbiarska bryła stworzyła układ urbanistyczny głównego skrzyżowania Poznania i znakomicie wpisała się w osie widokowe okolicznych ulic. Wielokrotnie nagradzana, wychwalana przez krytyków i mieszkańców, nazwana „pomnikiem triumfu rozumu”  jest tłumnie odwiedzana przez poznaniaków.

Na niższych piętrach znajdują się kawiarnie, bary i klub fitness, na najwyższym – klub muzyczny z niesamowitą panoramą miasta, pozostałe zajmują jasne, przestronne biura. Z 16 kondygnacjami i 67 metrami wysokości (149 m.n.p.m.) Bałtyk jest najwyższym w okolicy i jednym z najwyższych budynków Poznania. Z racji położenia na przewyższeniu oferuje najrozleglejszy widok.

Bałtyk Poznań, wnętrze - Garvest - Poznań
Fot. Przemysław Turlej

Pomiędzy Bałtykiem a sąsiednią Concordią powstała Przystań – zielona przestrzeń miejska z kawiarniami, knajpkami, miejscem do rekreacji, ale też na spektakle, wystawy i koncerty. – Podobało nam się, że zleceniodawcy nie myśleli wyłącznie o stworzeniu ciekawego projektu w kontekście komercyjnym, ale mówili o mieście, jego mieszkańcach, o tym, co ważne dla Poznania – mówiła w wywiadzie Nathalie de Vries, partnerka MVRDV

Bałtyk, widok zewnętrzny - Garvest - Poznań
Fot. Jeremi Buczkowski

Do budynku zaprasza „wykuty” w bryle sześciopiętrowy uskok nad wejściem. Elewacja inspirowana modernistyczną ikoną Poznania – Okrąglakiem pokryta jest skorupą z włóknobetonu mieniącego się w słońcu drobnym kruszywem. Przez transparentną fasadę przezierają sąsiednie budynki i pobielony betonowy szkielet Bałtyku. Projekt i wykonanie biurowca zostało uznane za niemal idealne, budynek otrzymał certyfikat BREEAM w stopniu excellent. Inwestycja jest dziełem Garvestu i Grupy Vox.

Bałtyk, widok zewnętrzny - Garvest - Poznań
Fot. Juliusz Sokołowski
Michał Włodarczyk, partner Garvestu - zdjęcie
Zwracając się do MVRDV, mieliśmy świadomość jaką uprawiają architekturę. Ich wielofunkcyjne budynki chwalone za świetne rozwiązania przestrzeni wspólnych, takie, które żyją przez całą dobę, a nie tylko od 8 do 16. Właśnie takiego biurowca oczekiwaliśmy i taki mamy.
Więcej o Garvest Real Estate
Michał Włodarczyk
Partner Garvestu
Arrow icon

Powiązane posty

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań