Łazarski obiekt historyczny

Opublikowano:
1.13.2023

Szyld browaru, który odsłonili renowatorzy może mieć nawet 149 lat.

Napis „Neue Posener Brauerei” ukazał się na elewacji remontowego browaru tuż przy domach Perfumiarni. Gdy budynek przy Śniadeckich zamieni się w biurowiec cooworkingowy, szyld będzie przypominał o pierwotnej funkcji.

Nowy Browar Poznański powstał przy ulicy Herdera (Śniadeckich) w 1874 roku z inicjatywy Gottloba Hoffmanna, właściciela działki. Browarnik, prowadzący restaurację Feldschloss, Zamek Polny na terenie dzisiejszej Perfumiarni, nie był w stanie sam spełnić marzenia o budowie browaru tuż obok dlatego sprzedał działkę Poznańskiemu Akcyjnemu Towarzystu Browarowemu, które postawiło warzelnię piwa we wskazanym przez niego miejscu i mianowało go dyrektorem.

Elewacja browaru od Parku Wilsona © Przemek Turlej

Skąd pewność, że napis na elewacji jest aż tak stary? Budynek przechodził z rąk do rąk po wielokroć, i to zaraz po powstaniu. Najpierw kupił go Pomorski Bank Akcyjny z Koszalina, żeby po miesiącu odsprzedać szczecińskiemu browarowi Elysium, który zdążył tylko zmienić nazwę na Browar Czeski, a już wrócił w ramiona koszalińskiego banku, tym razem na dłużej, ale już pod marką Nowy Browar Poznańsko-Bawarski. Metodą bawarską warzył bursztynowego lagera, po monachijsku – Monopol, a firmowe Zamkowe na sposób kulmbaski. Ówcześni koneserzy przyznają, że cuda to nie są, ale nie odstają od poznańskiej średniej – czytamy w Perfumiarzu z Łazarza, którego rozdział poświęcony jest interesom Gottloba Hoffmanna.

Najniższa kondygnacja browaru © Przemek Turlej

Nowy Browar był pod koniec XIX wieku największym producentem piwa spośród dwudziestu warzelni działających wtedy w Prowincji Poznańskiej. Na początku XX wieku kupili go potentaci, bracia Huggerowie, ci od browaru przy ul. Półwiejskiej, a od nich, po pierwszej wojnie – Roman May, społecznik i właściciel fabryki nawozów. Jedni i drugi nie prowadzili już produkcji piwa w zabudowaniach przy Śniadeckich.

Ślady po przechodzeniu z rąk do rąk pokazuje w piwnicach restaurowanego browaru kierownik budowy z ramienia wykonawcy MD Kons Darek Norberciak. – Te otwory były wielokrotnie zmniejszane – pokazuje na północnej ścianie coraz mniejsze łuki ceglanych nadproży.

W miejscu schodów pojawi się winda © Przemek Turlej

Jak romańska świątynia wygląda ta piwnica złożona z modułów sklepionych krzyżowo. Kiedy browar się rozbudowywał była częścią przestronnej hali, kiedy zmieniały się jego funkcje coraz bardziej odgradzano przestrzenie, aż w końcu pierwotny budynek oddzielił się od dobudówek.

Kierownik zwraca uwagę na opasłe filary podtrzymujące strop. Szerokie na trzy cegły zostały pogrubione na pięć. – Zgaduję, że wzmocnienia pojawiły się, gdy na parter miało wjechać coś naprawdę ciężkiego – Darek Norberciak sugestywnie zadziera głowę. Odpowiedzi dostarcza niemiecki rejestr maszyn parowych dostępny w sieci. Produkcję piwa przy Śniadeckich napędzał silnik firmy MAN z 1895 roku. Zestaw mógł ważyć kilkanaście ton.

Wcześniejszy model maszyny która zasiłała Nowy Poznański Browar © Muzeum Norymbergi

Browar jest zbudowany z pełnej, czerwonej cegły. – A ona, przynajmniej w piwnicach jest pełna wody – kierownik przykłada dłoń do ściany – dokładnie w 90 procentach. Tłumaczy, że to przez wentylację, która latami była niedrożna. Mokra cegła mniej się kruszy przy oczyszczaniu, ale potem mur trzeba będzie osuszyć i zaizolować.

Ceglane pomieszczenia zamienią się wkrótce w sale konferencyjne i projekcyjne. Także na wyższych piętrach można będzie wynająć klimatyczne przestrzenie biurowe. Szklanym łącznikiem browar będzie połączony z Betonhausem, stojącym na terenie parku, w którym można będzie coś zjeść, wypić drinka i obejrzeć wystawę. – Przez ostatnie lata przekonaliśmy się, że praca zdalna i biura na godziny są wygodniejsze niż tradycyjny system – mówi Michał Włodarczyk, partner Garvestu. – Nie po to kupujemy sobie piękne mieszkania, by wracać do nich tylko na noc. Zwłaszcza, jeśli do biura możemy iść w laczkach. A właśnie tak będą mieli mieszkańcy Perfumiarni.

Stalowe zasłony balkonów Perfumiarni © Magda Górzna-Jaromin


Arrow icon

Poprzednie wpisy

© 2021 Garvest Sp. z o.o.
Projekt i realizacja: Uniforma
Garvest Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8
60-363 Poznań